דרום אדום… ולבן ורוזה

טיול סופש בעקבות פריחה ויינות לאורך נחל הבשור

דרום אדום הוא מזמן כבר לא סוד. אין משפחה בישראל שלא יצאה “לצוד” מרבדי פריחה , וחזרה עם תמונות של מדרונות אדומים מכלניות בצל האקליפטוסים של מערב הנגב. בכל שנה, בשבתות של חודש פברואר, שבהן מתקיים פסטיבל דרום אדום, עשרות אלפי מטיילים פוקדים את אתרי הפריחה המפורסמים. הנוף והפריחה תמיד מרגשים, אבל אם אתם לא חובבי-המונים, קבלו את המלצתנו- ותרו הפעם על הספונטניות. בואו באמצע השבוע, כשמרבדי הפריחה פנויים מההמונים, ודאגו לתאם את הביקורים שלכם ביקבים השונים.

מרחב דרום אדום, הנגב המערבי, לאורך כביש 34 ו-232

הטיול מתאים לקבוצות קטנות, ובמיוחד למי שכבר נהנה מהפריחה באזור ומחפש לגלות חוויות חדשות

מומלץ, כאמור, לתאם את הטיול לאחד מימי אמצע השבוע בתקופת דרום אדום

יום טיול, כ 6 שעות

* מומלץ ליצור קשר עם בתי העסק לפני ההגעה על מנת לתאם ביקור

מומלץ להתחיל את הביקור באחת מנקודות התצפית המרשימות של האזור. ככה תרוויחו גם נוף משגע, וגם תהיה לכם נקודת כינוס נוחה.

הדשא של פפו הוא נקודה מצוינת להתחיל את הביקור שלנו במערב הנגב. היקב של פפו הוא יקב ביתי לפי הספר. קטן, איכותי ותואם את אישיותו של בעל הבית. פפו יוצר יצירות אומנות בברזל בסדנה קטנה ליד הבית, ויוצר יין משובח במרתף קטן בחצר. האוירה אצל פפו נעימה ונינוחה, ותוכלו להנות משיחות על אומנות, יין, התיישבות וקולינריה- והכל מתובל במבטא ארגנטינאי מתנגן. בקבוקי היין של פפו הם חוויה בפני עצמה. פפו ויתר מזמן על התוויות המודפסות, ומצייר בעצמו ביד על כל אחד מהבקבוקים, כך שכשאתם רוכשים בקבוק יין אצל פפו, אתם מקבלים שתי יצירות אומנות ברכישה אחת.

אצל פפו בכרם, קרדיט דן פפו מרציפר
אצל פפו בכרם, קרדיט דן פפו מרציפר

המלצת הבית- יין לבן מענבים אדומים

מרבדי פריחה

כמו ביין, ככה גם באתרי פריחה- “הכי יפה” זו שאלה של טעם, ולכל אתר פריחה יש אוהדים שרופים שלא יוותרו על ביקור כל שנה מחדש. אחד מהאתרים הפופולאריים ביותר הוא באר מרווה שמול קיבוץ עלומים. כאן תוכלו לשוטט בין האקליפטוסים, למצוא את מרבד הפריחה הפרטי שלכם, ולצלם בו את התמונות מעוררות הקנאה שבשבילן הגעתם.

באר-מרווה-קרדיט-צחי-אבנור
באר מרווה, קרדיט צחי אבנור

הדרך מבאר מרווה ממשיכה מזרחה, ותביא אתכם למושב שוקדה, לאורך הדרך תמשיכו להנות מהפריחה. מכאן נוסעים מזרחה לסדנת קולינריה אצל השף רודד.

השף רודד הוא בן מושב שרשרת. ואחרי מסעות קולינריים בכל הארץ הוא החליט לחזור למושב ולעסוק במה שהוא הכי אוהב- להעביר את האהבה שלו לבישול ואוכל למבקרים וחברים. 

בסדנאות שהוא עורך תוכלו ללמוד על טכניקות בישול וצלייה שונות, להכין יחד איתו תבשילים, סלטים ומאפים, ולשבת סביב שולחנות האבירים הגדולים שלו ולאכול לשובע מפרי עמלכם. 

הדובדבן שבקצפת בארוחה הוא היינות החזקים שהשף מכין מענבי השיראז, המרלו והקברנה שגדלים ממש על הנחלה שלו. בכלל, בכל המאכלים והתבשילים, רודד מקפיד ככל האפשר להשתמש במרכיבים מקומיים שגדלו אצלו בחלקה- ירקות, עשבי תיבול, זיתים וענבים.

השף רודד, קרדיט רודד עטיה
השף רודד, קרדיט רודד עטיה

זה הזמן לחזור מערבה לעוד דגימה מהפריחה. נוסעים דרומה בכביש 25, ובצומת גילת פונים מערבה על כביש 241 לכיוון צומת מעון.

בית הכנסת של מעון

טקטור שחרש כאן במקרה נתיב לכביש חדש בשנות החמישים חשף אבני פסיפס, ולמזלנו הנהג היה עירני ורגיש מספיק כדי לשים לב. בחפירות שנערכו באתר התגלתה רצפת פסיפס מרהיבה של בית כנסת מהמאה החמישית, שהיה שייך לקהילה היהודית בעיירה מנואיס מהתקופה הביזנטית. 

סביב אתר בית הכנסת תוכלו למצוא כלניות מבצבצות. זה לא בדיוק אתר של מרבדים, אבל השילוב עם האתר הארכיאולוגי המקסים, שווה את המאמץ.

מעון פסיפס, קרדיט בנו רותנברג
מעון פסיפס, קרדיט בנו רותנברג

יקב עין השלושה - גבעה 112

מבית הכנסת של מעון ממשיכים בנסיעה מערבה כחמש דקות ומגיעים לעין השלושה. בסופי השבוע היקב/מבשלת הבירה המקומית פתוחה ומהווה מוקד משיכה לקהילה המקומית, אבל באמצע השבוע תצטרכו לתאם את הביקור. 

הרפת שהפכה למחסן שהפך לאולם התעמלות שהפך ליקב שנוספה לו מבשלה נראית כמו מעבדת ניסוי של איזה פרנקנשטיין אלכוהולי. יקב עין השלושה הוא יקב חברתי המנוהל ומתופעל בהתנדבות על ידי חברי הקהילה המקומית, ואליהם גם מיועדת רוב התוצרת. פעמיים בשנה מקבלים כל בתי האב בעין השלושה את בקבוקי היין שיצרה עבודתם המשותפת לאורך כל השנה. הבירה “סברסה” התחילה כניסוי נוסף, על הדרך, ועם הזמן התפתחה מבשלת בוטיק לתפארת שמחזיקה בכל רגע נתון כמעט 30 חביות משישה סוגים שונים. בכל מיני פינות נסתרות ומקררים יד-שנייה אפשר גם למצוא ג’ין, עראק, וויסקי ועוד מיני מרקחות ותזקיקים…

יקב עין השלושה, קרדיט מבשלת סברסה
יקב עין השלושה, קרדיט מבשלת סברסה

היקב והמבשלה נמצאים בתהליכי הרחבה ובניית תכנית עסקית. סביר להניח שעם ההתרחבות גם תגיע סטנדרטיזציה והתייצבות על קו מוצרים ברור. שווה למהר ולהגיע לעין השלושה לפני שזה קורה, כשעדיין אפשר לטעום ולהרגיש את ההרפתקנות, היצרתיות ואווירת המחתרת, שכל הבקבוקים שאפשר לטעום במקום הנפלא הזה עדיין ספוגים בהם.