לילה חלוצי בנגב

טיול לילה קייצי באווירה חלוצית ובטעם של עוד

לילות הקיץ בהר הנגב הם זמן של קסם מיוחד. חום היום מתפוגג, רוח קרירה נושבת, השקט יורד והשמיים נדלקים באלפי כוכבים או באור הירח. באזורים שונים בהר הנגב אפשר לצאת לטיולים ליליים לאור ירח, אבל עם קצת תיאום ותכנון, אפשר גם לשלב במסלולים עצירה בכרמים או ביקבים, ולזכות בטעימה ייחודית מהאזור.

אזור ירוחם ושדה בוקר

הטיול מתאים לאוהבי לכת, שמחפשים לתבל את המסלול בחוויה ייחודית

לילות ירח מלא בעונת הקיץ. מתאים במיוחד לטו באב

כ 4-5 שעות

* מומלץ ליצור קשר עם בתי העסק לפני ההגעה על מנת לתאם ביקור

לקראת השקיעה

אחד הבונוסים הכי גדולים בטיולי לילה, הוא ההזדמנות לצפות בשקיעה בתור פתיחה לטיול. ישנן הרבה נקודות תצפית מרשימות לשקיעות בהר הנגב, אבל אחת היפות והבלתי מוכרות היא בהר מחיה, במצפור ליפא גל.

אם תגיעו כשעה לפני השקיעה תוכלו להשאיר את המכוניות בחוות כרמי עבדת, ולעלות ברגל למצפור ולפארק ציורי הסלע שנמצא למרגלותיו. אחרי השקיעה, באור הדמדומים אפשר לחזור לחווה ולהתחיל את ההרפתקה.

חוות כרמי עבדת היא אחת החוות הותיקות בפרויקט דרך היין. אייל וחנה יזרעאל עלו כאן על הקרקע בשנת 1997, ומאז ועד היום הם בונים ומפתחים, נוטעים, מרכיבים מארחים ומדריכים ולא נחים לרגע. הכרם שניטע בחווה פרוש לרוחב הוואדי, ומכיל זנים שונים של ענבים, חלקם ניטעו בחלקות ניסוי בשיתוף פעולה עם מו”פ רמת הנגב.

בחוות כרמי עבדת תמצאו למשל גפני ברברה שנדירים יחסית בארץ. יינות החווה מביאים לידי ביטוי את השילוב שבין סקרנות ונכונות להתנסות, ובין הקפדה על פרטים ופרקציוניזם על הטעמים. שילוב שמאפיין את העשייה בחווה למן היום הראשון.

ביקב של כרמי עבדת פועל מרכז מבקרים אשר בנוסף לטעימות יין מציע גם מגוון מוצרים תוצרת מקומית, ולחילופין אפשר פשוט להזמין מקום בבית הקפה של החווה אשר מגיש ארוחות מפנקות. כך תוכלו לפתוח את הטיול בארוחת ערב טובה, לצד טעימה של יינות משובחים.

חוות כרמי עבדת, קרדיט אייל יזרעאל
חוות כרמי עבדת, קרדיט אייל יזרעאל

נחל חווארים

נחל חווארים הוא אחד היובלים של נחל צין. אגן הניקוז שלו קטן יחסית, אבל הערוץ זורם בשכבות של חוואר רך וירקרק, ולכן הצליח להתחתר לקניון בעומק של כמה עשרות מטרים.
מדרונות החוואר מנצנצים באור הירח, ונותנים לנחל אופי קסום. הטיול במורד הנחל לאור ירח הוא קל ונוח לניווט, והמסלול כבר מוכר כמסלול “חובה” בלילות ירח מלא.

המסלול, באורך של קצת יותר מ3 קילומטרים, איננו מעגלי, ויש לדאוג לרכב שיאסוף את המטיילים בסיום המסלול.

המסלול מתחיל בבור חווארים- בור מים נבטי מרשים שנחפר לתוך סלע הקרטון ושימש לאספקת מים להולכים בדרך הסמוכה, ומסתיים למרגלות קבר בן גוריון. בסיום המסלול אפשר “לקפוץ” ולברך את בן גוריון ואת פולה ב”לילה טוב”.

אגם ירוחם

במרחק של 20 דקות נסיעה מסוף ההמסלול של נחל חווארים, נמצא אגם ירוחם. במהלך היום החורשה הגדולה והמרשימה שמקיפה אותו משמשת כנקודת צל מבורכת למטיילים ולתושבי ירוחם, וילדים משחקים בכל רחבי הפארק הגדול. בלילה פארק ירוחם והאגם שבתוכו מתמלאים בקסם מיוחד. הליכה לאור ירח בשבילים הסלולים של הפארק מעבירה את המטיילים בין צללים חשוכים למחשופי סלע מוארים, ואור הירח משתקף במי האגם.

המסלול ייקח אתכם סביב האגם ועד לסכר שבזכותו מצטברים כאן המים. הסכר הוקם ב 1953 כדי ליצור מאגר השקייה לשדות קיבוץ רביבים. בפועל, הצינורות לרביבים מעולם לא הונחו, והיום האגם הוא בעיקר פנינה נופית ותחנה לנדידת ציפורים. בלילות ירח אפשר לצפות בחלק מהן ממריאות ועפות מעל מי האגם.

אגם ירוחם שקיעה, קרדיט יאיר קלייטמן
אגם ירוחם שקיעה, קרדיט יאיר קלייטמן

כרם ירוחם ויקב פינטו

את הטיול סביב אגם ירוחם אפשר לסיים במצד ירוחם- חורבותיה של חווה חקלאית שפעלה כאן בתקופה הביזנטית. ממנה אפשר לחצות את הכביש (בזהירות! ועם פנסים!) ולהגיע לכרם ירוחם. כרם ירוחם ניטע ממש בפאתי העיירה, והוא מייצג מהפכה של ממש בירוחם. מעיירה קטנה שהתבססה על תעשייה, החלו להתפתח בירוחם, בשנים האחרונות, מיזמים תיירותיים וחקלאיים. כרם ירוחם שם דגש על איכות הענבים, ועל גידולים שמבטאים באופן ברור את תנאי הגידול הייחודיים- הפרש הטמפרטורה בין יום ולילה, היובש ביום, וזרמי האוויר הלח העולים מהאגם בלילה.

ענבי כרם ירוחם משמשים את יקב הבוטיק פינטו שנפתח בירוחם, ואילו הזיתים שגדלים כאן משמשים לייצור שמן זית איכותי ועדין.

טעימה של יינות פינטו עם שמן הזית המקומי, לצד כיבוד קל ושתייה חמה, הם דרך מצויינת לסיים את מסע הלילה הקייצי שלנו.

כרם ירוחם ויקב פינטו, קרדיט דוד פינטו
כרם ירוחם ויקב פינטו, קרדיט דוד פינטו

לינה באזור

טיולי לילה לרוב מומלץ לסיים בלינה במרחב. כך תוכלו לחסוך נסיעות מתישות, ולקום בבוקר לעוד חוויות מקומיות.

בירוחם פועל מלון אירוס המדבר– מלון חברתי עם חדרים מפנקים,  ובחוות כרמי עבדת תוכלו למצוא צימרים מעוצבים וייחודיים. ביניהם, בשדה בוקר, תוכלו גם להתארח במלון קדמא או בשלל הצימרים של מדרשת בן גוריון.

תצפית כוכבים בהר הנגב, קרדיט דניאל בר
תצפית כוכבים בהר הנגב, קרדיט דניאל בר