פעמיים כי טוב בערד

שני מסלולים למיטיבי לכת עם לגימה לסיום

ערד היא יעד מושלם לטיולי כוכב מדבריים. המיקום שלה במפגש המשולש של הנגב, מדבר יהודה וחבל יתיר, סמוך למצדה ובדרך לים המלח הופך אודה לבסיס אידאלי לכל סוגי הטיולים – טיולים רגליים, טיולי אופניים, טיולי ג’יפים, סיורים היסטוריים וארכיאולוגיים וסיורים חקלאיים. כל אלה נמצאים ממש מחוץ לעיר ובסביבתה הקרובה, וכל זאת עם תשתית לינה מגוונת ומפנקת ומגוון מסעדות.

מתוך כל האפשרויות בחרנו שני מסלולים למיטיבי לכת שתוכלו לצאת אליהם ממש בקרבת העיר, ושני יקבים שתוכלו לסיים בהם את יום ההליכה שלכם ולהרגע עם כוס יין ביד.

מרחב העיר ערד

שני המסלולים מתאימים למיטיבי לכת

ימי אמצע השבוע של עונת החורף והאביב

שני ימי טיול ארוכים, כ 7-8 שעות כל אחד.

* מומלץ ליצור קשר עם בתי העסק לפני ההגעה על מנת לתאם ביקור

חורבת עוזה ונחל קינה

נחל קינה שמדרום לערד זורם באחד הקניונים היפים בארץ. מצוקי גיר ודרדרות תלולות סוגרים עליו משני עבריו, וקרקעיתו הסלעית מרוצפת במפלים ובגבים. הגדול מכולם הוא גב קינה המרשים, אשר מחזיק מים כל השנה.
הנחל הוא אחד מהיובלים של נחל חימר, אשר היווה מסדרון טבעי, כבר מראשית ההיסטוריה האנושית באזור, לעלייה מבקעת ים המלח אל תוך הנגב. 
מסיבה זו בדיוק הוקמה, בתקופת בית ראשון, מצודה חשובה וחזקה בראש המעלה.

אל תחילת המסלול מגיעים מאזור התעשייה של ערד, ומחנים במגרש החנייה שבמאהל הבדואי הסמוך לחורבות המצודה. אפשר גם לתאם הסעה ואיסוף על ידי אחד מנהגי המוניות שבערד.

אורך המסלול כ 9.5 קילומטרים, והוא כולל טיפוס על מדרגות סלע, ואת האפשרות לטבול בגב קינה המרשים- על אחריותכם בלבד.

גב קינה, קרדיט הדר שגיא ואיתמר לוי
גב קינה, קרדיט הדר שגיא ואיתמר לוי

בנסיעה בחזרה מסיום המסלול תוכלו לעצור ברובע האומנים שבאזור התעשייה של ערד ולהיכנס לביקור וטעימות ביקב מדבר. יקב מדבר הוא אחד היקבים הותיקים בנגב, ולאורך השנים צברו אנשי היקב ניסיון עשיר בהפקת יין מכרמים איכותיים בכל רחבי הנגב- ניסיון אשר מאפשר להם להביא לידי ביטוי, ב 40,000 הבקבוקים שהם מייצרים בכל שנה, את מיטב האיכויות של היין המדברי.

היינות של יקב מדבר הם בעלי טעם מובהק וחד, עם גוף קליל וסיומת נעימה. אל תעזבו בלי לטעום את השרדונה בלבנים, ואת הסירה הקליל באדומים. תוכלו להתארח לטעימות וכיבוד, או להזמין ארוחת גורמה באולם האירוח של יקב.

יקב מדבר, קרדיט אריאל ב. גולד
יקב מדבר, קרדיט אריאל ב. גולד

טיפוס בנחל אבוב ונחל טביה

הבאים לערד ממערב לא תמיד מצליחים לתפוס את מיקומה השולט והנישא. ממזרח, לעומת זאת, אי אפשר להתעלם מהדומננטיות של העיר, בראש רכס כידוד, ומהתצפית ההנשקפת ממנה לכיוון ים המלח. אחת החוויות המתגמלות ביותר היא השלמת הטיפוס לערד בנתיבי הנחלים המזרחיים.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה בתחתית נחל אבוב יש להיעזר בהסעה מערד. מומלץ להחנות את כלי הרכב בנקודת הסיום, ולהזמין מונית משם לנקודת ההתחלה.

נחל אבוב הוא אחד הנחלים המרשימים והתלולים של רכס זוהר, בגלל שיפועו החריף והסלע הקשה שבו הוא מתחתר, אפשר למצוא בו גבים עמוקים, והעליה בו כרוכה בהיעזרות ביתדות. בראש הנחל תגיעו לראש זוהר ולמצד העתיק שבראשו. התצפית אל עבר ים המלח פשוט עוצרת נשימה. מנקודה זו תרדו לכיוון כביש 31, ותחצו אותו כדי להתחבר לנחל טביה. החצייה של כביש 31 היא גם נקודת איסוף טובה לרכב, למקרה שמישהו מהמטיילים מחליט שמחצית הדרך מספיקה לו.

נחל טביה מטפס על המדרונות שממזרח לערד, ומביא אתכם בהדרגה מהשטח המדברי אל תוך השטח העירוני. בעונת החורף תפגשו בנחל גבים קטנים ואתרי פריחה קטנים ומרשימים.  והכי טוב- המסלול יכניס אתכם ישר לתוך השכונה שבה שוכן יקב צוף.

חורבת עוזה ונחל קינה, קרדיט ליאור גולגר
חורבת עוזה ונחל קינה, קרדיט ליאור גולגר

אחרי יום ארוך של טיפוס במדבר, אין כמו סעודת אבירים להשביע את התיאבון. ברוכים הבאים למדורת השבט.
יקב צוף הוקם לצד המיזם הקולינרי המדהים הזה, כדי שאליעזר, בעל הבית, יוכל להגיש לאורחים שלו את היינות שהוא היה רוצה לשתות. משלא הצליח למצוא בדיוק את מה שחיפש ביקבים אחרים – אליעזר החליט להכין את היין בעצמו- והתוצאה לפניכם. כ 12,000 בקבוקים יוצאים תחת ידי בני המשפחה בכל שנה, ואחרי שהם מניחים בצד את הבקבוקים שאותם יגישו עם האוכל, את השאר הם מציעים למכירה במקום. הם מקפידים, ככל האפשר, לבחור את הענבים שלהם מכרמים בנגב, וכדי להגיע ליין טבעי- חשוב להם להקפיד על כל שלב- גידול אורגני, איכות וטיב המים, בציר לילי מוקדם, העברה בקירור, סחיטה ממש מעל פתחי מיכלי התסיסה ועוד. ביקב צוף מאמינים בניצול האיכויות שכל חלקי הענבים תורמים ליין, ולכן, למשל, הם משאירים את הקליפות בתוך מיכלי התסיסה עד 70 ימים (פי 10 מהמקובל). אליעזר גם מקפיד להפסיק את ההשקייה לגפנים שהוא מתכוון לבצור כשבוע לפני הבציר עצמו. הוא מאמין שהעקה תורמת טעמים ואכויות משלה ליין, אבל כדי שהיין לא ייצא עצוב- הוא דואג להשמיע מוזיקה ליין…

במדורת השבט תוכלו להזמין סדנת קולינריה שהיא משתה אבירים מפנק. לגבי היין, אין מה לדאוג- במהלך הסעודה יעלו וירדו בקבוקי היין הטובים ביותר של יקב צוף, בליווי הסברים וסיפורים מפי העושים במלאכה.

יקב צוף, קרדיט רותם בר כהן מסע אחר
יקב צוף, קרדיט רותם בר כהן מסע אחר