רכיבה בין כרמים במישור הרוחות

טיול אופניים נינוח בין כרמי זיתים וענבים, חוות עתיקות ונופים מרהיבים

כבר הרבה מאוד שנים שמצפה רמון ידועה כבירת התיירות המדברית. מסלולי הליכה במגוון דרגות קושי, סנפלינג, ג’יפים ועוד ועוד… בשנים האחרונות נוספו אלי כל אלה גם תצפיות אסטרונומיות וגם מסלולי אופניים ייעודיים, וכרמים ויקבים המייצרים יין משובח. את שני האחרונים אפשר לחבר ולקבל יום טיול מיוחד המשלב קולינריה משובחת, נופים מרגשים ורכיבה כיפית בשבילי הר הנגב הגבוה.

מערכת הסינגלים החדשה סביב מצפה רמון. סינגל בור חמת וסינגל שפת מדבר

הטיול מתאים לרוכבים מתחילים מכל הרמות

אפשרי כל השנה, אבל מומלץ במיוחד בסוף החורף ובאביב

כ 4 שעות

* מומלץ ליצור קשר עם בתי העסק לפני ההגעה על מנת לתאם ביקור

צומת הרוחות

הטיול מתחיל בצומת הרוחות. אפשר להגיע לנקודה זו בהקפצה של רכב ממצפה רמון, או להיעזר בתחבורה הציבורית ולהעמיס על האוטובוס את האופניים ולרדת בתחנת האוטובוס שבצומת.

קרדיט Gibbston Valley Bike Center
קרדיט Gibbston Valley Bike Center

ממש בצומת הרוחות אפשר לראות את מבנה מרכז המבקרים וחנות השמן של כרם אשכולות. הכרם אמנם מתמקד בייצור שמן זית משובח (מומלץ לטעום במקום), אבל רוני ושמחה מרום גם מייצרים יין- כזה שהם אוהבים לשתות.

מדובר על יקב קטן מאוד, רק אלפים ספורים של בקבוקים בשנה, מענבי שיראז, קברנה סוביניון ושנין בלאן, שגדלים על מים מושבים ממתקן טיהור השפכים הסמוך. לא תוכלו למצאו את היינות שלהם בשום מקום מחוץ לכרם. אין כמו לפתוח את היום עם לגימה קצרה לצד לחם טבול בשמן הזית המשובח שמיוצר מהזיתים שבמקום.

ממשיכים ברכיבה מערבה לצד הכביש, עוברים את בית הספר לקצינים- בה”ד 1, ומגיעים לכרם רמון.

כרם אשכולות - יין מישור, קרדיט אריאל ב. גולד
כרם אשכולות - יין מישור, קרדיט אריאל ב. גולד

כרם רמון הוא מיזם משותף ל15 משפחות ממצפה רמון, שהתאגדו יחד והקימו כרם גדול ומגוון שמיועד בעיקר לגידול ענבים עבור יקבים אחרים בהר הנגב. הענבים ממגוון זני הענבים של הכרם נשלחים ליקבים בכל רחבי הארץ, ותורמים איכויות טעם עשירות של הר הנגב- קרקע מליחה, משרעת טמפרטורות קיצונית, וקרינת שמש גבוהה.

עוד כשיסדו את האגודה שלהם החליטו המייסדים לתרום 50% מהרווחים למטרות פילנתרופיות, ואהן- בכל שנה תורמים אנשי כרם רמון למגוון מטרות חברתיות במצפה רמון.

באופן טבעי למדי, אנשי כרם רמון לא מוכנים לוותר לחלוטין על כל הענבים שלהם, ובכל שנה הם שומרים בצד כמות קטנה שממנה הם מייצרים את היינות שלהם. הביקורים בכרם מתבצעים בתיאום בלבד, אבל למבקר במקום שמורה זכות להנות מטעם ייחודי, ובעיקר מהגן הקסום שהקימו בכניסה לכרם. נחל מפכה, צל ומדשאה. וכל זה לצד הכרמים הירוקים בלב המדבר הצחיח. לחיים!

כרם רמון, קרדיט כרם רמון
כרם רמון, קרדיט כרם רמון

מכרם רמון ממשיכים ברכיבה דרומה, ואז מקיפים את הגדר לכיוון מערב. ממשיכים עם השביל עד לחוות משכית.

החווה מסתתרת בתוך ואדי עמוק, שנסתר מהעין ממש עד ש”נופלים” עליו. חוות משכית יושבת על מיקומה של חווה קדומה מהתקופה הביזנטית, והגידולים השונים שאפשר למצוא כאן נשתלו ממש על הטרסות הביזנטיות הקדומות- עדות לכך שחוכמת החקלאים הקדומים רלוונטית גם היום. בחווה מגדלים זיתים, בעלי חיים שונים וגם ענבים ליין. את היין אנשי החווה אמנם לא דורכים או מייצרים במקום, אבל הוא שומר על איכויות הטעם של הר הנגב הגבוה, ומיוצר בסטנדרטים המוקפדים של יקבי הבוטיק של האזור. לצד החקלאות יש בחווה גם חניון קמפינג קסום, ובכך מהווה החווה מוקד אגרוטוריזם מובהק. ביקורים במקום בתיאום בלבד.

חוות משכית, קרדיט חוות משכית
חוות משכית, קרדיט חוות משכית

ממשיכים לאורך דרך הגישה מן החווה כקילומטר, עד לכניסה לכרם שיזף.

צור שיזף, העיתונאי והסופר, הגיע לכאן ונטע כאן את כרם שיזף. צור מקפיד לגדל כרם מאוזן. כזה שמשתלב בתוך סביבתו המדברית. צור מקפיד שלא לעקור או לרסס את העשבייה, ורוב השנה הגפנים שלו מוקפות ומשתלבות בצמחייה המקומית- עשבוניים וחד-שנתיים אשר אפשר למצוא בכל הואדיות באזור, ואיתם החרקים והמכרסמים המקומיים אשר אימצו גם את הגפנים כאילו תמיד היו כאן.

גם את היין עצמו חשוב לו לייצר במקום, וטעימות היין מתבצעות באותה ספק בקתת אבן, ספק מערה שבה הוא מבצע את כל תהליכי הייצור – הדריכה, הסחיטה התסיסה והיישון.

מדפי הבקבוקים מתכסים באבק המקומי, ולצידם אפשר למצוא את צנצנות הזיתים שצור ממליח בעצמו ומגיש לצד הטעימות.

כרם שיזף, קרדיט צור שיזף
כרם שיזף, קרדיט צור שיזף

מכרם שיזף ממשיכים עם הסימון של סינגל שפת מדבר מערבה עד לכרם ננה.

עוד לפני שתטעמו לגימה אחת מהיין של ננה, עוד ברכיבה בין שורות הגפנים, תדעו שהגעתם למקום אחר. משהו בין שאטו צרפתי לכרם בוטיק קליפורני… או שאולי יש כאן משהו חדש… ערן ושחר הקימו כאן כרם לתפארת עם חדר טעימות קטן ומעוצב שמביא לידי ביטוי את ההקפדה שלהם על כל פרט וכל אבן. זאת שמביאה בסופו של דבר את האיכויות עטורות השבחים לתוך הבקבוקים. היינות של ננה הם בעלי טעמים מובחנים, ברורים ומובהקים. כאלה שאי אפשר לבלבל אותם עם אף יין אחר. בחדר הטעימות תוכלו לרכוש את היינות שאהבתם, כמובן, וגם גבינות שמשתלבות איתם מצויין. בבוסתן הקטן שלצד חדר הטעימות פזורים ספסלים ושולחנות- נקודת עצירה ומנוחה מושלמת אל מול הניגוד הפלאי של שורות הגפנים המוקפדות על רקע המדרונות הצחיחים.

יקב ננה, קרדיט עינת מולכו
יקב ננה, קרדיט עינת מולכו

קשה להיפרד מהנופים ומסוכת הגפנים המדהימה שבכרם ננה, ומכאן יש לכם שלושה אפשרויות:

המתפנקים יכולים להישאר ללון (בהזמנה מראש, כמובן) ביחידת האירוח הקסומה שבתוך הכרם.
הרוכבים הקשוחים יכולים להאריך את הרכיבה ולהוסיף לה את סינגל בור חמת שייקח אתכם לאחד ממקורות המים המיוחדים ביותר בכל הר הנגב.
המסלול הרגיל, ייקח אתכם מכאן, דרך סוכה במדבר (שגם בה אפשר לעשות את הלילה) ומצפה הכוכבים, עד לשפת מצוק מכתש רמון, ולאורכו בחזרה למצפה רמון.