חלוצים במעלה הנחל

טיול בעקבות חלוציות במדבר, במעלה נחל רביבים

נחל רביבים הוא אחד הנחלים הכי חשובים והכי פחות מוכרים בהר הנגב המרכזי.  היובלים העליונים של הנחל מתחילים באזור ירוחם- ממש על מצוקי מכתש ירוחם, ומשם הנחל זורם מערבה עד שהוא נשפך לנחל הבשור ואיתו זורם לים התיכון. לאורך ההיסטוריה הנתיב של נחל רביבים, אשר חוצה את רכס ירוחם, היווה מסדרון נוח לתנועה בהר הנגב, ולאורכו היתה דרך עתיקה וחשובה. לאורך הנחל היה קל יותר למצוא מים, ולכן לא מפתיע שגם בעת החדשה נמשכו המתיישבים באזור לנקודות שונות לאורך הנחל. אנחנו נטייל בנחל ממערב למזרח, ונכיר כמה אתרים מפתיעים לאורך נתיבו.

מרביבים ועד לירוחם, כחצי שעה דרומית לבאר שבע

הטיול מתאים לקבוצות חברים, וגם למשפחות שרוצות להכיר אזור חדש

אוקטובר- יוני, כאשר הזמן המושלם הוא באמצע נובמבר

יום טיול, כ 5-6 שעות

* מומלץ ליצור קשר עם בתי העסק לפני ההגעה על מנת לתאם ביקור

מצפה רביבים

התחנה הראשונה שלנו היא במצפה רביבים שמאחורי קיבוץ רביבים. עד 1943 פשוט אי אפשר היה למצוא התיישבות יהודית דרומה לבאר שבע. היו נסיונות שונים להקים יישובים בנגב, אבל כמעט כולם התרכזו באזור שהיום אנחנו קוראים לו הנגב המערבי. ב 1943 עולים על הקרקע שלושת המצפים, ורביבים הוא המצפה המבודד והדרומי מכולם.

בסיור באתר תוכלו להכיר את סיפורם של המתיישבים הראשונים, ואת חשיבותו העצומה של המצפה להבטחת הנגב למדינה היהודית בהחלטת החלוקה של 1947. יותר מהכל מרשימה ההתמודדות של מתיישבי רביבים עם בעיית המים- והפתרון שמצאו בניצול מי השטפונות האדירים של נחל רביבים. בין השאר תזכו גם להיכנס למערה ולטפס על מטוס הדקוטה ששימש לאספקת המצפה ולפינוי פצועים במהלך מלחמת העצמאות.

מצפה רביבים, קרדיט מונה רפאלי
מצפה רביבים, קרדיט מונה רפאלי

אחרי שהכרנו את החלוצים של תש”ח, הגיע הזמן להכיר חלוצים בני זמננו. ארז רוטה הוא אומן, חקלאי, יינן וחלוץ. אחרי שהספיק לגור בסיני ובעמק הירדן, הוא הגיע לכאן והקים את חוות רוטה. בחולות שמקיפים את החווה הוא מגדל גפנים קשוחות, בגידול אורגני ועל מים מותפלים, ומפיק מהן יין איכותי ומיוחד עם טעמים עשירים. אי אפשר לנתק את העשייה האומנותית של ארז מהיינות שהוא מייצר, ובביקור בחווה תוכלו לפגוש אותו ולשמוע על הקווים המאחדים בין שני עולמות היצירה שהוא עוסק בהם.

בחווה אפשר גם להתארח ביחידות אירוח צנועות המשתלבות ברוח המקום.

יקב רוטה, קרדיט ארז רוטה ונורית גיא
יקב רוטה, קרדיט ארז רוטה ונורית גיא

חוזרים לכביש 222, ונוסעים איתו לצומת משאבים. ממש לצד הצומת תוכלו לראות את גשר הרכבת התורכית שחצה פעם את נחל רביבים. פונים שמאלה (צפונה) לצומת הנגב, ובה פונים ימינה לירוחם.

אגם ירוחם וסכר ירוחם

פארק ירוחם נמצא ממש בכניסה לעיירה ירוחם, והוא הפארק הגדול באזור. ב1953 הוקם סכר גדול שעצר את מי השטפונות בנחל רביבים, ולאחר מכן התחילו כאן הנטיעות. עצי אורנים, שיטים ואקליפטוסים שניטעו כאן לאורך השנים מספקים כאן צל נעים כל השנה, והאגם שהתמלא מאחורי הסכר הוא פנינת חמד נופית, וגם תחנת עצירה חשובה לציפורים. בקצה הפארק אפשר להגיע ולעמוד ליד הסכר עצמו- נקודה מרשימה ומיוחדת. בחורפים גשומים האגם עולה על גדותיו וגולש מעבר לסכר בשיטפון אדיר. בעקבות שפע המים פורחים ועולים צבעונים בסלעים שמעבר לסכר. בין החודשים אוקטובר-נובמבר פורחות בסמוך לפארק החלמוניות המפורסמות של ירוחם. כדי להגיע אליהן תצטרכו ללכת במסלול מדברי קצר- אבל התמורה- פשוט משגעת.

סכר ירוחם, קרדיט עודד גולן
סכר ירוחם, קרדיט עודד גולן

כרם ירוחם ויקב פינטו

מצידו השני של כביש 204 תוכלו להגיע לכרם ירוחם.

הכרם ניטע בפאתי השכונה של ירוחם, והוא חיבור קסום בין העיירה ובין הנוף הפראי שסביבה. בכרם מגדלים זיתים וענבים. שמן הזית שמופק כאן כבר זכה לשבחים ופרסים, ואפשר לטעום ולרכוש ממנו במקום, ואילו הענבים משמשים את יקב הבוטיק פינטו הצעיר. מדובר ביקב ששם את האיכות הנגבית בראש סולם הערכים שלו, ומאז הקמתו מתנסה בבלנדים שונים מענבי הנגב, לצד יצירת יינות זניים משובחים, שמביאים לידי ביטוי את האיכויות הייחודיות של כל אחד מהזנים.

חווית הביקור באתר היא פשוט קסומה- וסביר שלא תרצו לעזוב. במקום אפשר לתאם סיור בכרם הכולל מפגש עם הכורמים והמגדלים עצמם, וגם טעימות של שמן זית מסוגים שונים וזנים שונים.

יקב פינטו וכרם ירוחם, קרדיט יקב פינטו
יקב פינטו וכרם ירוחם, קרדיט יקב פינטו

ירוחם

חוזרים לכיכר הראשי ונכנסים לירוחם בנסיעה מזרחה. הרחוב הראשי של ירוחם מספר שלל סיפורים והוא בבועה של הקהילה המגוונת של העיירה הזו. ירוחם אימצה בחום את מורשת קליטת העלייה שלה, ואחת החוויות המרגשות שתוכלו לפגוש כאן היא אירוח בבתים וארוחה עם אחת המבשלות. הנשים הללו הן מותיקות ירוחם. והן יחלקו אתכם את סיפורי החיים וההתיישבות שלהן מהעיירה שנחשבה פעם סוף-העולם, והיום היא מגנט למי שמחפשים איכות חיים בנגב.

ירוחם המבשלות, קרדיט שולה כנפו ואור אלכסנברג
ירוחם המבשלות, קרדיט שולה כנפו ואור אלכסנברג

הר אבנון

קצה הרחוב הראשי של ירוחם יביא אתכם אל היציאה המזרחית מן העיר, ואל כביש הגישה אל מכתש ירוחם. ממש לפני תחילת הירידה אל המכתש תראו שלט בצד שמאל, ודרך עפר שעולה על הגבעה (נגיש לכל רכב). סעו איתה עד לרחבת החנייה הקטנה ותוך כמה דקות של הליכה תגיעו לנקודת התצפית של הר אבנון.

אין כמו הנוף של מכתש ירוחם כדי לסגור יום טיול חלוצי במדבר. התחושה מהתצפית הזאת היא של הליכה אחורה בזמן. אתם צופים אל בטן האדמה, אל החולות הצבעוניים העתיקים של המכתש.

הר אבנון מכתש ירוחם, קרדיט אור אלכסנברג
הר אבנון מכתש ירוחם, קרדיט אור אלכסנברג

ומה עוד?

אם בא לכם להמשיך את ההרפתקה אפשר גם לרדת לתוך המכתש ולבקר באתר החולות הצבעוניים. בירוחם פועל מלון אירוס המדבר המקסים ותוכלו לבלות בו את הלילה, או בגסטהאוס הגבעה הלבנה.

למחרת תוכלו לצאת למסלולי ההליכה בעין ירקעם או בסנפיר הגדול, או לצאת לעוד יום בעקבות יקבים ונופים באזור שדה בוקר.